Conference Committees

Organizing Committee

General Chair

  • Hana Kubátová, CTU in Prague, CZ
  • Christian Hochberger, TU Dresden, DE

PC Chairs

  • Martin Daněk, UTIA AV CR, CZ
  • Bernhard Sick, University of Kassel, DE

Workshop and Tutorial Chair

  • Mladen Berekovic, TU Braunschweig, DE

Publicity Chairs

  • Josef Hlaváč, CTU in Prague, CZ
  • Dietmar Fey, University of Erlangen-Nurnberg, DE

Conference Web Chairs

  • Petr Fišer, CTU in Prague, CZ
  • Martin Chloupek,  CTU in Prague, CZ

Industry Liaison

  • Robert Lórencz, CTU in Prague, CZ

Local Organization

  • Rudolf Kinc, AMCA, CZ
  • Eva Uhrová (Finance), AMCA, CZ

Program Committee

  • Michael Beigl, Karlsruhe Institute of Technology, D
  • Mladen Berekovic, TU Braunschweig, D
  • Koen Bertels, Technical University of Delft, NL
  • Jürgen Brehm, Leibniz University Hannover, D
  • Uwe Brinkschulte, University of Frankfurt, D
  • Philip Brisk, EPFL, Lausanne, CH
  • Jiannong Cao, The Hong Kong Polytechnic University, CN
  • Joao M. P. Cardoso, FEUP/University of Porto, P
  • Luigi Carro, UFRGS, BR
  • Martin Daněk, UTIA AV CR, CZ
  • Koen De Bosschere, Ghent University, B
  • Oliver Diessel, University of New South Wales, AUS
  • Nikitas Dimopoulos, University of Victoria, CA
  • Ahmed El-Mahdy, Alexandria University, ET
  • Fabrizio Ferrandi, Polimi, I
  • Alois Ferscha, University of Linz, A
  • Petr Fišer, CTU in Prague, CZ 
  • Pierfrancesco Foglia, Universita di Pisa, I
  • William Fornaciari, Politecnico di Milano, I
  • Björn Franke, Edinburgh, GB
  • Roberto Giorgi, Universita di Siena, I
  • Daniel Gracia-Pérez, CEA, F
  • Jan Haase, TU Wien, A
  • Jörg Henkel, Karlsruhe Institute of Technology, D
  • Andreas Herkersdorf, TU München, D
  • Christian Hochberger, TU Dresden, D
  • Michael Hübner, Ruhr-Uni­ver­si­tät Bo­chum, D 
  • Murali Jayapala, IMEC, B
  • Gert Jervan, Tallin University of Technology, EST
  • Ben Juurlink, TU-Delft, NL
  • Wolfgang Karl, Karlsruhe Institute of Technology, D
  • Andreas Koch, Technische Universitat Darmstadt, D 
  • Jan Kořenek, BUT, CZ
  • Hana Kubátová, CTU in Prague, CZ
  • Olaf Landsiedel, Chalmers University of Technology, S
  • Róbert Lórencz, CTU in Prague, CZ
  • Paul Lukowicz, University of Passau, D
  • Erik Maehle, Universität zu Lübeck, D
  • Christian Müller-Schloer, Leibniz University Hannover, D
  • Alex Orailoglu, UCSD, USA
  • Francois Pacull, CEA/LETI, F
  • Raphael 'kena' Poss, Universiteit van Amsterdam, NL
  • Kay Römer, University of Luebeck, D
  • Pascal Sainrat, Université Paul Sabatier, Toulouse, F
  • Silvia Santini, ETH Zurich, CH
  • Toshinori Sato, Kyushu University, J
  • Jan Schmidt, CTU in Prague, CZ
  • Martin Schulz, LLNL, USA
  • Karsten Schwan, Georgia Tech, USA
  • Lukáš Sekanina, BUT, CZ
  • Cristina Silvano, Polimi, I
  • Leonel Sousa, TU Lisbon, P
  • Rainer G. Spallek, TU Dresden, D
  • Olaf Spinczyk, University of Dortmund, D
  • Benno Stabernack, Fraunhofer HHI, D
  • Walter Stechele, TU München, D
  • Jarmo Takala, Tampere University of Technology, FIN
  • Djamshid Tavanagraian, University of Rostock, D
  • Jürgen Teich, Universität Erlangen, D
  • Pedro Trancoso, University of Cyprus, CY
  • Theo Ungerer, University of Augsburg, D
  • Stéphane Vialle, Supelec, F
  • Hans Vandierendonck, Queen's University Belfast, GB
  • Lucian Vintan, Lucian Blaga University of Sibiu, RO
  • Klaus Waldschmidt, University of Frankfurt, D
  • Stephan Wong, Delft University of Technology, NL